Parkway High School  Logo
Administration Guidance Counselors Staff Teacher Websites SRO Bell Schedule Bus List Library School Map Uniforms Parental Involvement PBIS School Nurse Child Nutrition Program
Electives English Foreign Language Mathematics Physical Education Science Social Studies Special Education
Baseball Basketball - Boys Basketball - Girls Bowling Cross Country Football Football History Golf Lacrosse - Boys Powerlifting Soccer - Boys Soccer - Girls Softball Swimming Tennis Track and Field Wrestling Lone Survivor Tournament
Parkway The Magazine Yearbook
Accomplishments Announcements Celebrate My Drive Classes Clubs Spirit Groups Spirit Items Student Council Student Life
Important Announcements Parent Information Dress Code

Track and Field

Girls State Medalists

2017:

Adrianna Wilder-1st 3200m Indoor

2016:

Sara Funderburk-2nd 1600m, 3rd 3200m

2015:

Sara Funderburk-2nd 800m, 1st 3200m

2014:

Alison Ringle-1st 3200m, 1st 1600m Indoor

2013:

Alison Ringle-1st 3200m, 1st 1600m Indoor

2012:

Alison Ringle-2nd 1600m, 2nd 3200m

2011:

Adrienne Rogers-2nd 300m Hurdles

2009:

Delanie Nock-3rd Javelin

4x200m Relay-3rd

2008:

Shayna Wilcox-2nd 100m Hurdles

2007:

Claire Clark-1st 1600m, 1st 3200m

2006:

Briitany Rogers-2nd 800m

Claire Clark-2nd 1600m, 2nd 3200m

Jamie Lugo-3rd Javelin

2004:

Shanae Steward-3rd Triple Jump

2003:

Shanae Steward-1st 100m Hurdles, 2nd Triple Jump

2002:

Shanae Steward-1st 100m Hurdles

2001:

Shanae Steward-1st 100m Hurdles

2017 Track Schedule

Date               Time              Meet                              Location

March 2, 2017        3 pm-8 pm           Benton Tiger Relays                     Benton High

March 9, 2017        3 pm-8 pm            Airline Viking Relays                   Airline High

March 16, 2017      3 pm-8 pm           Bossier Bearkat Relays                Airline High

March 23, 2017      3 pm-8 pm           Parish Championship                  Parkway High

April 7, 2017           3 pm-8 pm           Red River Races                            Northwood High

April 13, 2017         3 pm-8 pm           Haughton Buccaneer Relays      Haughton High

April 20, 2017         3 pm-8 pm           District Championship                 TBD

April 26, 2017       10 am-8 pm          5A Regional Championship          Northwestern 

May 6, 201            10 am-8 pm          5A State Championship                Baton Rouge, LA

 

JV Meet Schedule

JV Meets are at Airline High School

Date                                   Time

February 28, 2017              4 pm-8 pm

March 7, 2017                    4 pm-8 pm

March 14, 2017                  4 pm-8 pm

March 21, 2017                  4 pm-8 pm

Parkway School Records

Girls

Time/Distance

Event

Time/Distance

Boys

McAtee, Jackson, Watts, Hernandez

1:44.39

4x200m

1:27.64

McKnight, McKnight, McAtee, Hamilton

Sara Funderburk

5:05.34

1600m

4:19.60

Matt Wolfe

Shanae Steward

14.60

100/110m Hurdles

14.10

Dennis Bamburg

Alexis Watts

12.44

100m

10.30

John Feaster

Sara Funderburk

2:17.68

800m

1:51.40

Rocky Johnson

Wilcox, Jackson, Poole, Hernandez

49.92

4x100m

42.32

McKnight, McKnight, Morgan, Hamilton

Midori McAtee

59.83

400m

47.45

Cory Hamilton

Adrienne Rogers

45.73

300m Hurdles

40.25

Chris Kennady

Marquitta Rogers

25.63

200m

21.70

J.C. Carey

Alison Ringle

11:09.24

3200m

9:31.25

Joey Lanzillotti

Carlyle, Brogan, Scotten, Funderburk

4:09.63

4x400m

3:22.1

Bamburg, Jones, Hendricks,Johnson

Alice Robinson

39’ 1”

Shot Put

55’ 1.75”

Mike Nichols

Rain Hall

95’ 9.5”

Discus

150’ 8.5”

Gary Griffin

Alexis Lofton

126’ 9”

Javelin

190’ 8”

Brad Darnell

Shayna Wilcox

17’ 11.5”

Long Jump

23’ 6.5”

Kenny Jones

Shanae Steward

38’ 4”

Triple Jump

49’ 11.75”

Kenny Jones

Shanae Steward

5’ 4”

High Jump

6’ 7”

Thomas Moore

Julie Anderson

10’ 6”

Pole Vault

13’ 1”

Brandon Hines

Coaches

Head Boys-Kevin Black

Head Girls-Kent Falting

Assistants: Chris Kennady, Adam Rabo, Gloria Williams

Boys State Medalists

2017:

Cole Billiot-2nd 3200m Indoor

2015:

Hayden Kingfisher-3rd 1600m, 2nd 3200m Indoor

2014:

Hayden Kingfisher-3rd 1600m, 2nd 1600m Indoor

Cory Hamilon-1st 400m

2013:

Cory Hamilton-2nd 400m

2012:

Cory Hamilton-3rd 400m

2011:

Thomas Moore-3rd High Jump

2010:

4x200 Relay-2nd

2009:

Matt Wolfe-1st 1600m, 1st 3200m, 2nd 800

2008:

Matt Wolfe-1st 1600m, 1st 3200m

2004:

Damien Pitts-3rd Javelin, 3rd Shot Put

2003:

Tony Griggs-1st Triple Jump